гаряча лінія 0 800 500 442
гаряча лінія 0 800 500 442

Які пільги передбачено для учасників війни?

Інформаційна карта для учасників АТО щодо пільг військовослужбовцям та їхнім родинам

Які документи потрібні для отримання пільг учасникам війни?

Основні документи: паспорти (оригінал і копія) заявника та членів сім’ї, які мають право на пільги (дружина, чоловік, неповнолітні діти). Свідоцтво про народження неповнолітніх дітей. Оригінал і копія ідентифікаційного номера заявника та членів сім’ї, які мають право на пільги. Довідка про склад сім’ї. Оригінал і копія посвідчення УБД, пенсійного посвідчення (за його наявності) чи іншого документу, на підставі якого надаються пільги, визначеного додатком до постанови КМУ від 16.02.1994 р. № 94.

Які пільги передбачено для учасників війни?

Безкоштовне одержання ліків за рецептами лікарів, безкоштовне першочергове зубопротезування, безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, пільги на житлово-комунальні послуги та квартирну плату, а також послуги зв’язку, пільги на паливо, щорічне медичне обстеження та госпіталізацію.

Як учаснику війни отримати знижку на житлово-комунальні послуги та квартплату?

Державою передбачено 50% знижку на квартплату та оплату за житлово-комунальні послуги. Для отримання пільг необхідно:

 • Звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків із пакетом документів. При собі мати оригінали зазначених документів. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.
 • Звернутися до постачальника/надавача відповідних послуг (міськенерго, міськгаз тощо) із заявою про оформлення пільги, Пакетом документів 5.2, квитанціями (розрахунковими книжками) про сплату за послуги (електроенергія, газ, вода), показаннями лічильника та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності). При собі мати оригінали зазначених документів.
 • Отримати позитивне рішення організації – постачальника відповідних послуг (позначку в договорі) та внести зміни у відповідні нарахування

Як учаснику війни отримати пільги на послуги зв'язку?

 • Державою передбачено встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20% від вартості тарифів основних та 50% – додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.
 • Звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків із Пакетом документів. При собі мати оригінали зазначених документів. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.
 • Звернутися до постачальника/надавача послуг зв’язку (вузол зв’язку тощо) із заявою про оформлення пільги, Пакетом документів, квитанціями про сплату за послуги зв'язку та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності). При собі мати оригінали зазначених документів.
 • Отримати позитивне рішення організації – постачальника відповідних послуг (позначку в договорі) та внести зміни у відповідні нарахування.

Які документи потрібні учаснику війни для отримання пільги на послуги зв'язку?

Копія посвідчення учасника війни; копія паспорту; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Як учаснику війни отримати разову грошову допомогу?

Щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України (у 2015 році – 875 гривень). Виплата разової грошової допомоги проводиться управлінням праці та соціального захисту населення щорічно до 5 травня через поштові відділення зв’язку за місцем проживання одержувача або через установи уповноважених банків. Для цього подавати будь-які документи не потрібно. Органи соціального захисту населення спільно з установами, в яких ветерани війни перебувають на обліку, самі формують списки ветеранів війни.

Як учаснику війни отримати нове житло?

Звернутися до місцевих органів влади (виконкомів сільських, селищних, міських рад) із заявою щодо взяття на квартирний облік, у якій зазначити інформацію про право першочергового одержання жилих приміщень. До заяви слід додавати такі документи (перелік орієнтовний): копія паспортів усіх повнолітніх членів сім’ї, які стають на квартоблік; копія свідоцтва про одруження або про розірвання шлюбу; копії свідоцтв про народження дітей; довідка ЖЕО про склад сім’ї; довідка з місця роботи (місце роботи, займана посада); копія посвідчення учасника війни, інваліда війни; якщо хтось із членів сім’ї, який виявив бажання стати на квартирний облік, мав чи має квартиру або будинок, що належить йому на праві приватної власності, – копія правовстановлюючого документа (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування тощо); у разі проживання у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, – довідка (виписка з рішення виконавчого комітету місцевої ради) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним і технічним вимогам; у разі проживання за договором піднайму жилого приміщення – копія договору піднайму між основним наймачем і піднаймачем, засвідчена в ЖЕО; у разі наявної тяжкої форми хронічного захворювання (згідно із затвердженим переліком) – оригінал медичного висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).

Отримати рішення щодо взяття на квартирний облік, яке має бути винесене у місячний строк з дня подання особою всіх необхідних документів.

Дочекатися своєї черги серед осіб, що мають право на першочергове отримання житла (не більш ніж 2 роки для учасника війни, який дістав поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях).

Отримати ордер на жиле приміщення. Житло надається у безстрокове користування.

Хто може отримати нове житло?

Учасник війни є таким, що потребує поліпшення житлових умов, якщо він: забезпечений житловою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних рад, Київської міської ради (наприклад, у м. Київ – 7,5 кв. м на людину, Харків – 5,5 кв. м, Львів – 5 кв. м, Суми – 6 кв. м); проживає у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам (встановлюється інженерно-технічними працівниками ЖЕО за участю представників громадськості та підтверджується: актом обстеження стану жилого будинку з відповідним висновком, технічним паспортом жилого будинку з даними про його фізичну зношеність, висновком проектної або науково-дослідної організації (за необхідності) щодо технічного стану будинку (приміщення) та про неможливість (недоцільність) проведення

Як учаснику війни отримати земельну ділянку?

Звернутись до уповноваженого органу (згідно з приналежністю обраної ділянки) та подати такі документи: клопотання довільної форми, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб); копія посвідчення УБД, або копія довідки про участь в АТО, або витяг із наказу; копія паспорта; копія ідентифікаційного номера.

Уповноважений орган (до якого подано клопотання) приймає у місячний строк рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Для отримання ділянки у Київській області звертатися за адресою: вул. Серпова, 3/14, каб. 102, м. Київ. При собі мати копію паспорта, копію ідентифікаційного коду та копію повідчення УБД, або довідки про участь в АТО, або витягу із наказу.

Розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки – на замовлення УБД суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У строк до 10 днів проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом Держземагентства України; у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – також із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури; якщо місто не входить до території певного району – із виконавчим органом міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не створений, зі структурним підрозділом обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Протягом 14 днів необхідно зареєструвати та внести дані про земельну ділянку в систему Державного земельного кадастру в територіальному відділі/управлінні Держземагентства України за місцем розташування земельної ділянки, про що надається витяг із Кадастру.

У двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) відповідний уповноважений орган приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Також необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Як учаснику війни отримати пільгу на ремонт житла?

Подати до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем постійного проживання і реєстрації письмову заяву за встановленою формою та пакет документів. Орган виконавчої влади призначає комісію для обстеження будинку або квартири. Не пізніше ніж у місячний строк після подання заяви комісія проводить обстеження, надає висновки. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення про проведення безплатного капітального ремонту на підставі результатів обстеження комісією будинку або квартири – не пізніше ніж у місячний строк з дати подачі заяви.

Які документи потрібні учаснику війни для отримання пільги на ремонт житла?

 • Копія посвідчення учасника бойових дій;
 • копія паспорта;
 • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
 • копія довідки про склад сім’ї з ЖЕО.

Як учаснику війни отримати позику на будівництво?

Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше та потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання кредитів на індивідуальне житлове будівництво або придбання приватного жилого будинку (квартири) на строк до 20 років із погашенням загальної суми та відсоткових ставок за кредитами за рахунок коштів, призначених у державному бюджеті. Зазначений кредит надається військовослужбовцю тільки один раз протягом усього часу проходження ним військової служби (ч. 7 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Порядок виплати встановлено постановою КМУ від 28.01.2004 р. № 88. Також у разі загибелі (смерті) позичальника (одного з членів сім’ї позичальника) – військовослужбовця, що настала під час проходження ним військової служби у період проведення АТО, за рахунок бюджетних коштів погашається вся сума зобов’язань за (пільговим) кредитом, що існувала на момент його загибелі (смерті) (п. 301 Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на  будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженого постановою КМУ від 29.05.2001 р. № 584).

УВАГА! 

Позики надаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. 
На жаль, сьогодні такий порядок не працює у зв'язку з розробкою механізму реалізації пільги.  

Які медичні пільги передбачено для учасників війни?

Безкоштовне одержання ліків за рецептом. Першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів). Безкоштовне щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або компенсація вартості такого лікування. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів. Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках і першочергова госпіталізація.

Важливо!

Отримати безкоштовні лікарські та медичні засоби можна виключно у державних (у т.ч. відомчих) і комунальних медичних закладах.

Які соціальні пільги передбачено для учасників війни?

Першочергове обслуговування підприємствами, установами й організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту. Позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за учасником бойових дій. Виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Більше інформації

Можете отримати на гарячій лінії Державної служби
України у справах ветеранів війни та учасників АТО

044 281 08 56 (54)